Biblioteka pamięci

Napisał

Co najczęściej zdarza ci się wspominać? Co wypełnia twoje codzienne myśli? Jakie wspomnienia najczęściej przychodzą ci do głowy?
Na pewno, każdy z nas ma swoje odpowiedzi na te trzy pytania. Generalna odpowiedź jest raczej smutna. Łatwiej wspominać rzeczy przykre, pokręcone historie i bolesne wydarzenia, jak mówią zło zawsze się narzuca. Z drugiej strony mocniejsze wydarzenia częściej wracają w pamięci. Św. Katarzyna ze Sieny mówiła: staraj się wypełnić twoją pamięć rozważaniami o łaskach, które otrzymałeś od Boga. Innymi słowy pamiętaj dobre i piękne historie. Tego na prawdę potrzebuje twoja dusza. Dzisiejsze święto to właśnie święto pamięci łask i darów bożych, jakie zapisały się w historii synów i córek św. Franciszka.

Czytanie z księgi Mądrości Syracha. Syr 44,1.10-15

Wychwalajmy mężów sławnych i ojców naszych według następstwa ich pochodzenia. Lecz ci są mężowie pobożni, których cnoty nie zostały zapomniane, pozostały one z ich potomstwem, dobrym dziedzictwem są ich następcy. Potomstwo ich trzyma się przymierzy, a dzięki nim – ich dzieci. Potomstwo ich trwa zawsze, a chwała ich nie będzie wymazana. Ciała ich w pokoju pogrzebano, a imię ich żyje w pokoleniach. Narody opowiadają ich mądrość, a zgromadzenie głosi chwałę.

Ewangelia według św. Marka. Mk 10,17-21

Gdy wybierał się w drogę, przybiegł pewien człowiek i upadłszy przed Nim na kolana, pytał Go: «Nauczycielu dobry, co mam czynić, aby osiągnąć życie wieczne?» Jezus mu rzekł: «Czemu nazywasz Mnie dobrym? Nikt nie jest dobry, tylko sam Bóg. Znasz przykazania: Nie zabijaj, nie cudzołóż, nie kradnij, nie zeznawaj fałszywie, nie oszukuj, czcij swego ojca i matkę». On Mu rzekł: «Nauczycielu, wszystkiego tego przestrzegałem od mojej młodości». Wtedy Jezus spojrzał z miłością na niego i rzekł mu: «Jednego ci brakuje. Idź, sprzedaj wszystko, co masz, i rozdaj ubogim, a będziesz miał skarb w niebie. Potem przyjdź i chodź za Mną!» Lecz on spochmurniał na te słowa i odszedł zasmucony, miał bowiem wiele posiadłości.

 

 454 ,  1