robotnicy

Napisał

Powołanie. W dzisiejszej ewangelii zaczyna się od prostego wyznaczenia. Nie ma tu zdania o poszukiwaniu powołania, rozważaniu, medytowaniu, nowi “misjonarze” zostają po prostu wyznaczeni. Ty masz iść i już. Dokąd idą? Znowu po prostu do roboty, którą Pan określa żniwem. Praca żniwiarzy nie należy do najłatwiejszych, nie jest też zbytnio skomplikowana, ale wymaga wysiłku i uwagi. Nie idą dobrze przygotowani, ani wyposażeni na drogę i powinni spodziewać się niezbyt przychylnego przyjęcia, jak owce między wilkami nie brzmi zbyt bezpiecznie. Co mają przede wszystkim głosić to “pokój” i królestwo Boże. Proście więc Pana żniwa o robotników.

Czytanie (Dz 13, 46-49) – Apostołowie zwracają się do pogan – Czytanie z Dziejów Apostolskich

Paweł i Barnaba powiedzieli do Żydów: „Należało głosić słowo Boże najpierw wam. Skoro jednak odrzucacie je i sami uznajecie się za niegodnych życia wiecznego, zwracamy się do pogan. Tak bowiem nakazał nam Pan: «Ustanowiłem Cię światłością dla pogan, abyś był zbawieniem aż po krańce ziemi»”. Poganie słysząc to radowali się i wielbili słowo Pańskie, a wszyscy, przeznaczeni do życia wiecznego, uwierzyli. Słowo Pańskie rozszerzało się po całym kraju.

Ewangelia (Łk 10, 1-9) – Rozesłanie uczniów – Słowa Ewangelii według świętego Łukasza

Spośród swoich uczniów wyznaczył Pan jeszcze innych siedemdziesięciu dwóch i wysłał ich po dwóch przed sobą do każdego miasta i miejscowości, dokąd sam przyjść zamierzał. Powiedział też do nich: «Żniwo wprawdzie wielkie, ale robotników mało; proście więc Pana żniwa, żeby wyprawił robotników na swoje żniwo. Idźcie, oto was posyłam jak owce między wilki. Nie noście z sobą trzosa ani torby, ani sandałów; i nikogo w drodze nie pozdrawiajcie. Gdy do jakiego domu wejdziecie, najpierw mówcie: „Pokój temu domowi!” Jeśli tam mieszka człowiek godny pokoju, wasz pokój spocznie na nim; jeśli nie, powróci do was. W tym samym domu zostańcie, jedząc i pijąc, co mają: bo zasługuje robotnik na swoją zapłatę. Nie przechodźcie z domu do domu. Jeśli do jakiego miasta wejdziecie i przyjmą was, jedzcie, co wam podadzą; uzdrawiajcie chorych, którzy tam są, i mówcie im: „Przybliżyło się do was królestwo Boże”.»

Loading