Poza wers 20

Napisał

Kto chciałby zyskać wielki pokój, otrzymać nagrodę od Pana, kto chciałby nie być opuszczony¹Księga Syracha 51Tłumaczenie według "Biblia Pierwszego Kościoła" (VOCATIO, Warszawa 2017), przełożył ks. Remigiusza Popowskiego SDB.? To wszystko, jak tłumaczy Syrach (autor pierwszego czytania), staje się udziałem tych, którzy “zdobywają dostęp do nauki nawet za wielką ilość srebra”, czyli nie szczędząc wysiłków, żeby poznać mądrość w Słowie Bożym. Co prawda te obietnice pojawiają się w dalszej części 51 rozdziału Księgi Syracha, której nie obejmuje nasze czytanie (kończy się na 51,20b, zaś cały rozdział ma 30 wersetów²Księga Syracha 51Swoją drogą warto zauważyć, że pierwsze zdanie pierwszego czytania (czyli Syr 51,12), to w gruncie rzeczy ostatni werset pierwszej pieśni (psalmu, jak mówią niektórzy komentatorzy). Druga, odrębna, o innej tematyce, rozpoczyna się od 51,13.), ale może to jest pierwszy krok do odkrywania Słowa: iść dalej, pytać, szukać, czytać, pragnąć odkryć, ale nie tak, jak arcykapłani, uczeni w Piśmie i starsi w Ewangelii, którzy ostatecznie niczego nie dowiadują się od Jezusa (warto odpowiedzieć sobie w sercu: dlaczego?).

Liturgia Słowa na sobotę VIII tygodnia zwykłego (rok I)

(Syr 51, 12-20b)
Będę Cię wielbił, Panie, i wychwalał, i błogosławił Twojemu imieniu. Będąc jeszcze młodym, zanim zacząłem podróżować, szukałem jawnie mądrości w modlitwie. U bram świątyni prosiłem o nią i aż do końca szukać jej będę. W jej rozkwicie, jakby dojrzewającego winogrona, rozradowało się nią me serce, noga moja wstąpiła na prostą drogę, od młodości mojej idę jej śladami. Nakłoniłem tylko trochę ucha, a już ją otrzymałem i znalazłem dla siebie rozległe wykształcenie. Postąpiłem w niej, a Temu, który mi daje mądrość, chcę oddać chwałę. Postanowiłem bowiem wprowadzić ją w czyn, zapłonąłem gorliwością o dobro i nie doznam wstydu. Dusza moja walczyła o nią i z całą starannością usiłowałem zachować Prawo; ręce wyciągałem w górę, a błędy przeciwko niej opłakiwałem. Skierowałem ku niej moją duszę i znalazłem ją dzięki oczyszczeniu.

Psalm (Ps 19 (18), 8-9. 10-11)
REFREN: Nakazy Pana są radością serca

Prawo Pańskie jest doskonałe i pokrzepia duszę,
świadectwo Pana jest pewne, nierozważnego uczy mądrości.
Jego słuszne nakazy radują serce,
jaśnieje przykazanie Pana i olśniewa oczy.

Bojaźń Pana jest szczera i trwa na wieki,
sądy Pana prawdziwe, wszystkie razem słuszne. ,
Cenniejsze nad złoto, nad złoto najczystsze,
słodsze od miodu płynącego z plastra.

(Mk 11, 27-33)
Jezus wraz z uczniami przyszedł znowu do Jerozolimy. Kiedy chodził po świątyni, przystąpili do Niego arcykapłani, uczeni w Piśmie i starsi i zapytali Go: “Jakim prawem to czynisz? I kto Ci dał tę władzę, żebyś to czynił?” Jezus im odpowiedział: “Zadam wam jedno pytanie. Odpowiedzcie Mi na nie, a powiem wam, jakim prawem to czynię. Czy chrzest Janowy pochodził z nieba, czy też od ludzi? Odpowiedzcie Mi”. Oni zastanawiali się między sobą: “Jeśli powiemy: „Z nieba”, to nam zarzuci: „Dlaczego więc nie uwierzyliście mu?” Powiemy: „Od ludzi”. Lecz bali się tłumu, ponieważ wszyscy rzeczywiście uważali Jana za proroka. Odpowiedzieli więc Jezusowi: “Nie wiemy”. Jezus im rzekł: “Zatem i Ja wam nie powiem, jakim prawem to czynię”.


1) Tłumaczenie według “Biblia Pierwszego Kościoła” (VOCATIO, Warszawa 2017), przełożył ks. Remigiusza Popowskiego SDB.
2) Swoją drogą warto zauważyć, że pierwsze zdanie pierwszego czytania (czyli Syr 51,12), to w gruncie rzeczy ostatni werset pierwszej pieśni (psalmu, jak mówią niektórzy komentatorzy). Druga, odrębna, o innej tematyce, rozpoczyna się od 51,13.

 

 

 

Loading