a co jeśli?
„Jeśli umarli nie zmartwychwstają, to i Chrystus nie zmartwychwstał.”
Dziwna argumentacja. Zdaje się, że Paweł powinien argumentować odwrotnie: jeśli Chrystus nie zmartwychwstał to nie zmartwychwstaną też umarli. Może Paweł chce pokazać, iż zwątpienie w pokonanie śmierci przez Jezusa i zwątpienie we własne zmartwychwstanie są tak nieodłączne, że można dowolnie odwrócić logikę. Wobec śmierci kogoś bliskiego, albo kiedy sami staniemy w obliczu nieodwołalnej diagnozy, czujemy moc śmierci, jej ciemny oddech i wówczas wyjątkowo trudno jest wierzyć w moc Jezusa. Paweł podkreśla swoją dziwną logiką, że Ewangelia nie jest dodatkiem do życia z serii coachingowych poradników, ale jest mocą Bożą w epicentrum bólu, straty, choroby, samotności, lęku i bezsilności. Właśnie tam możemy spotkać Żywego, który ożywia.
WSPOMNIENIE ŚW. MĘCZENNIKÓW ANDRZEJA KIM TAEGON – KAPŁANA, PAWŁA CHONG HASANG I TOWARZYSZY (CZYTANIA Z DNIA)
PIĄTEK XXIV TYGODNIA ZWYKŁEGO, ROK II
PIERWSZE CZYTANIE (1 Kor 15, 12-20)
Bracia:
Jeżeli głosi się, że Chrystus zmartwychwstał, to dlaczego twierdzą niektórzy spośród was, że nie ma zmartwychwstania? Jeśli nie ma zmartwychwstania, to i Chrystus nie zmartwychwstał. A jeżeli Chrystus nie zmartwychwstał, daremne jest nasze nauczanie, próżna jest także wasza wiara. Okazuje się bowiem, że byliśmy fałszywymi świadkami Boga, skoro umarli nie zmartwychwstaną, przeciwko Bogu świadczyliśmy, że z martwych wskrzesił Chrystusa.
Jeśli umarli nie zmartwychwstają, to i Chrystus nie zmartwychwstał. A jeżeli Chrystus nie zmartwychwstał, daremna jest wasza wiara i aż dotąd pozostajecie w waszych grzechach. Tak więc i ci, co pomarli w Chrystusie, poszli na zatracenie. Jeżeli tylko w tym życiu w Chrystusie nadzieję pokładamy, jesteśmy bardziej od wszystkich ludzi godni politowania.
Tymczasem jednak Chrystus zmartwychwstał jako pierwociny spośród tych, co pomarli.
PSALM RESPONSORYJNY (Ps 17 (16), 1bcd. 6-7. 8 i 15)
Refren: Gdy zmartwychwstanę, będę widział Boga.
Rozważ, Panie, moją słuszną sprawę, *
usłysz me wołanie,
wysłuchaj modlitwy *
moich warg nieobłudnych.
Wołam do Ciebie, bo Ty mnie, Boże, wysłuchasz, *
nakłoń ku mnie swe ucho, usłysz moje słowo.
Okaż przedziwne miłosierdzie Twoje, †
Zbawco tych, którzy się chronią przed wrogiem *
pod Twoją prawicę.
Strzeż mnie jak źrenicy oka, *
ukryj mnie w cieniu Twych skrzydeł.
A ja w sprawiedliwości ujrzę Twe oblicze, *
ze snu powstając, nasycę się Twoim widokiem.
ŚPIEW PRZED EWANGELIĄ (Por. Mt 11, 25)
Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.
Wysławiam Cię, Ojcze, Panie nieba i ziemi,
że tajemnice królestwa objawiłeś prostaczkom.
EWANGELIA (Łk 8, 1-3)
Jezus wędrował przez miasta i wsie, nauczając i głosząc Ewangelię o królestwie Bożym. A było z Nim Dwunastu oraz kilka kobiet, które zostały uwolnione od złych duchów i od chorób, Maria, zwana Magdaleną, którą opuściło siedem złych duchów; Joanna, żona Chuzy, rządcy Heroda; Zuzanna i wiele innych, które im usługiwały, udzielając ze swego mienia.