O nas

Co 3 zdania? (2 września 2013 r.)
Trzy zdania, to w potocznym ujęciu krótka wypowiedź. Nazwaliśmy tak stronę, na której znaleźć można rozważania Słowa Bożego na każdy dzień, kierując się zaleceniem Świętego Ojca naszego Franciszka z Asyżu, który napisał w Regule: “Niech mówią o wadach i cnotach, o karze i chwale w słowach zwięzłych, bo Pan krótko przemawiał na ziemi.” Oczywiście cyfra 3 jest pewnym symbolem, prowokacją: nie każde rozważanie składa się dokładnie z trzech zdań, ale każde jest na tyle krótkie, że można je przeczytać w niecałą minutę. Naszym celem jest to, by nasze zwięzłe rozważania były zaproszeniem, pomocą i pretekstem do osobistych medytacji nad Słowem.

Po co kolejna strona z rozważaniami?
To prawda – dziś znaleźć można wiele stron, które proponują rozważanie Liturgii Słowa. Postanowiliśmy jednak, jako franciszkanie, podzielić się naszym sposobem rozumienia Słowa – droga franciszkańska jest niezwykle pasjonująca w każdym jej aspekcie… Poza tym dla nas samych jest to kolejne wezwanie, by rozważać Słowo w ciszy kaplicy  klasztornej i potem dzielić się owocami tej ciszy z innymi. Jest to zatem także nasza deklaracja: nie piszemy mądrości wyssanych z książek – chcemy przekazać to, co Pan mówi do naszych serc. Franciszkańskich serc.

Naprawdę codziennie?
Codziennie. Co dnia. Siedem dni w tygodniu. Słowo Boże domaga się obecności w naszym życiu. Tu nie ma wakacji, pauzy czy separacji. Kto nie żyje Słowem Bożym – umiera. Dlatego chcemy dać możliwość – najpierw sobie, a potem innym, by Słowem żyć bez wytchnienia.
Od poniedziałku do soboty rozważania będą pisane, zaś niedzielne także do obejrzenia i posłuchania (tu z pewnością będzie nieco więcej zdań…).

A kto pisze?
Franciszkanie! Młodsi i starsi, z różnych części świata, z różnym doświadczeniem. Jest nas kilku: o. Tomasz Szymczak z Rzymu, doktor, biblista, wykładowca na rzymskich uczelniach; o. Piotr Kurek – studiował Pismo Święte w Rzymie, obecnie sekretarz Prowincji Św Maksymiliana; o. Michał Nowak – ostatnie kilka lat spędził w Stanach Zjednoczonych, duszpasterz, znany rekolekcjonista, doktor homiletyki; o. Tomasz Pawlik – specjalista od uzależnień, który pracował m.in. w Polsce, Rosji, na Ukrainie; o. Michał Sabatowski – misjonarz w Ekwadorze; i o. Mateusz Stachowski – rekolekcjonista, odpowiedzialny za działalność medialną franciszkanów.

 

 

Loading