Wąż ze zdeptaną głową

Napisał

Jeden z wykładowców w naszym Franciszkańskim Seminarium w Łodzi-Łagiewnikach powiedział kiedyś, że ze złym duchem jest dokładnie tak, jak na figurce Maryi, która depcze głowę wężowi: wymachuje dziko ogonem, sprawiając wrażenie, że wszyscy wokół powinni drżeć przed nim ze strachu, ale głowę ma przyciśniętą do ziemi i tak naprawdę nie może wyrządzić żadnej krzywdy. Podobnie jest z tymi, którzy – jak określa ich Pan Jezus w dzisiejszej Ewangelii –  „zabijają ciało”: to ci, którym się wydaje, że wszystko, co dotyczy człowieka, ogranicza się do spraw ciała i to oni – „wielcy” i „ważni” tego świata – jak bogowie mogą decydować o jego życiu i śmierci (a to czy dadzą mu pracę, a to czy przyznają awans, a to czy wkręcą go do show-biznesu albo czy nadadzą jakiś bardzo ważny i poważny tytuł, itd.). Pan Jezus mówi Ci dzisiaj z wielką mocą: nie musisz się ich bać, ani padać przed nimi na kolana – jak bardzo przekonujący by nie byli, w rzeczywistości nie mogą ani dać Ci prawdziwego życia ani Cię go pozbawić, bo twoje życie – prawdziwe życie chrześcijanina – jest ukryte we Mnie; a oni… cóż, są jak wąż ze zdeptaną głową…


 

Liturgia Słowa na dziś

PIERWSZE CZYTANIE (Ef 1,11-14)

Bracia:
W Chrystusie dostąpiliśmy udziału również my, synowie Izraela, z góry przeznaczeni zamiarem Tego, który dokonuje wszystkiego zgodnie z zamysłem swej woli, po to, byśmy istnieli ku chwale Jego majestatu, my, którzyśmy już przedtem nadzieję złożyli w Chrystusie. W Nim także i wy, usłyszawszy głoszenie prawdy, Dobrą Nowinę waszego zbawienia, w Nim także, uwierzywszy, zostaliście opatrzeni pieczęcią, obiecanym Duchem Świętym, który jest zadatkiem naszego dziedzictwa na odkupienie, to jest nabycie wyłącznej własności przez Boga, ku chwale Jego majestatu.
Oto słowo Boże.

PSALM RESPONSORYJNY (Ps 33, 1-2.4-5.12-13)

Refren: Szczęśliwy naród wybrany przez Pana.

Sprawiedliwi, radośnie wołajcie na cześć Pana, *
prawym przystoi pieśń chwały.
Sławcie Pana na cytrze, *
grajcie Mu na harfie o dziesięciu strunach.

Bo słowo Pana jest prawe, *
a każde Jego dzieło, godne zaufania.
On miłuje prawo i sprawiedliwość, *
ziemia jest pełna Jego łaski. Refren.

Błogosławiony lud, którego Pan jest Bogiem, *
naród, który On wybrał na dziedzictwo dla siebie.
i Pan spogląda z nieba, *
widzi wszystkich ludzi.

EWANGELIA (Łk 12,1-7)

Kiedy wielotysięczne tłumy zebrały się koło Jezusa, tak że jedni cisnęli się na drugich, zaczął mówić najpierw do swoich uczniów: „Strzeżcie się kwasu, to znaczy obłudy faryzeuszów. Nie ma bowiem nic ukrytego, co by nie wyszło na jaw, ani nic tajemnego, co by się nie stało wiadome. Dlatego wszystko, co powiedzieliście w mroku, w świetle będzie słyszane, a coście w izbie szeptali do ucha, głosić będą na dachach.
Lecz mówię wam, przyjaciołom moim: Nie bójcie się tych, którzy zabijają ciało, a potem nic więcej uczynić nie mogą. Pokażę wam, kogo się macie obawiać: Bójcie się Tego, który po zabiciu ma moc wtrącić do piekła. Tak, mówię wam: Tego się bójcie.
Czyż nie sprzedają pięciu wróbli za dwa asy? A przecież żaden z nich nie jest zapomniany w oczach Bożych. U was zaś nawet włosy na głowie wszystkie są policzone.
Nie bójcie się: jesteście ważniejsi niż wiele wróbli”.

Loading