paczka od św. Mikołaja

Napisał

Nigdy nie jesteście sami zjednoczeni z Ojcem przez Syna w Duchu św. – mówi Benedykt XVI w kontekście dzisiejszego czytania. Faktycznie owca – człowiek czasem pójdzie w inną stronę niż prowadzi go pasterz – Bóg. Zgubi się taki, porani i pokrzywdzi innych, postawi sobie jakiegoś idola do uwielbiania, no cóż tak bywa. A mimo wszystko Pasterz go szuka, pociesza kiedy go znajdzie, daje nadzieje, że wszystko się wyprostuje i będzie lepiej, mimo że zagubiony na to nie zasługuje. Nigdy nie jesteśmy sami i w każdej chwili można wołać do Ojca, przez Syna w Duchu Świętym, a żeby się nie zgubić trzeba, bezwzględnie trzeba wzywać Jego obecności.

czytanie (Iz 40, 1-11) – Pan pocieszy swój lud – Czytanie z Księgi proroka Izajasza

«Pocieszajcie, pocieszajcie mój lud!» – mówi wasz Bóg. «Przemawiajcie do serca Jeruzalem i wołajcie do niego, że czas jego służby się skończył, że nieprawość jego odpokutowana, bo odebrało z ręki Pana karę w dwójnasób za wszystkie swe grzechy». Głos się rozlega: «Drogę Panu przygotujcie na pustyni, wyrównajcie na pustkowiu gościniec dla naszego Boga! Niech się podniosą wszystkie doliny, a wszystkie góry i pagórki obniżą; równiną niechaj się staną urwiska, a strome zbocza niziną. Wtedy się chwała Pańska objawi, razem ją każdy człowiek zobaczy, bo usta Pańskie to powiedziały». Głos się odzywa: «Wołaj!» – i rzekłem: «Co mam wołać?» – «Wszelkie ciało jest jak trawa, a cały wdzięk jego – jak polnego kwiatu. Trawa usycha, więdnie kwiat, gdy na nie wiatr Pana powieje. Prawdziwie, trawą jest naród. Trawa usycha, więdnie kwiat, lecz słowo Boga naszego trwa na wieki». Wstąp na wysoką górę, zwiastunko dobrej nowiny na Syjonie! Podnieś mocno twój głos, zwiastunko dobrej nowiny w Jeruzalem! Podnieś głos, nie bój się! Powiedz miastom judzkim: «Oto wasz Bóg! Oto Pan Bóg przychodzi z mocą i ramię Jego dzierży władzę. Oto Jego nagroda z Nim idzie i przed Nim Jego zapłata. Podobnie jak pasterz pasie on swą trzodę, gromadzi ją swoim ramieniem, jagnięta nosi na swej piersi, owce karmiące prowadzi łagodnie».

Ewangelia (Mt 18, 12-14) – Bóg nie chce zguby zbłąkanych – Słowa Ewangelii według Świętego Mateusza

Jezus powiedział do swoich uczniów: «Jak wam się zdaje? Jeśli ktoś posiada sto owiec i zabłąka się jedna z nich, to czy nie zostawi dziewięćdziesięciu dziewięciu na górach i nie pójdzie szukać tej, która się błąka? A jeśli mu się uda ją odnaleźć, zaprawdę, powiadam wam: cieszy się nią bardziej niż dziewięćdziesięciu dziewięciu tymi, które się nie zabłąkały. Tak też nie jest wolą Ojca waszego, który jest w niebie, żeby zginęło nawet jedno z tych małych».

 

Loading